ANTOBLE Tire Inflator Power Supply N557514 for DCC020IB Air Compressor 20V Max Adapter Power Charger 13.8V Replacement Cord
★★★★★ 4.9 149 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by yarinbugun.com.tr
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Specification: N557514 inflator charger Input: 120V AC, 50/60Hz. Output: 13.8V 10A DC. Designed to deliver stable, high-current power for compatible inflator tools, ensuring reliable performance in home, garage, or job site environments.
  • Compatibility: Replacement inflator power supply specifically engineered for compatible with DCC020IB, DCC020IB-CA, and other 20V max inflator models (Type 1 & 2). Provides a secure connection and seamless integration with both corded and cordless for inflation systems.
Brand ANTOBLE
Wattage 120 watts
Amperage 10 Amps
Portable No
Model Name Inflator Charger
Power Plug Type A - 2 pin (North American)
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.4 Kilograms
Manufacturer ANTOBLE
Model Number N557514
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media 1 x N557514 Power Supply
Input Voltage 120 Volts
Connector Type Barrel Connector
Current Rating 10 Amps
Item Type Name Inflator Charger
Output Current 10 Amps
Output Voltage 20 Volts
Mfr Part Number N557514
Number of Items 1
Compatible Devices adapter
Enclosure Material Plastic
Additional Features Short Circuit Protection
Number of Power Levels 1
Connectivity Technology Barrel Connector
Main Power Connector Type 2 Pin
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
149 ratings | 61 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (133)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (15)