Aston SEN967EZ-SS-482636-10 Bromley Frameless Hinged Shower Enclosure with StarCast Clear Glass, 47.25" to 48.25" x 36.375" x 72", Stainless Steel
★★★★★ 4.6 40 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by yarinbugun.com.tr
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Bromley Frameless Shower Enclosure combines quality construction with elegant craftsmanship to offer the best in contemporary styling and functionality. Available in a vast array of ready to install dimensions, theBromley frameless shower enclosure is comprised of durable stainless steel hardware and premium clear 3/8 in. ANSI-certified tempered glass with StarCast by EnduroShield coating, that allows your shower to stay beautiful for years to come. The Bromley's inline wall channel provides up to 1 in. of adjustability to ensure a seamless installation, while its hinged door is designed for a left or right-hand opening. Let the Bromley frameless enclosure become your next custom-style, personalized corner showering solution. Shower base not available. Images are for representation only. Once installed, glass may differ slightly than shown in image due to the nature of light absorption and reflection from your own bathroom’s color, design or decor palette. This is normal and should be expected in certain scenarios due to the glass's natural composition.
  • StarCast by EnduroShield protective glass coating
  • 47.25in. To 48.25in. W x 36.375in. D x 72in. H, Width adjustability: 47.25in. - 48.25in. (Seals provide adjustability), glass door: 26in. Fixed panel: 22in. Return panel: 36in. (Fully installed)
  • Premium 3/8in. (10 mm) ANSI-certified tempered glass, Stainless steel hardware with self-centering hinges, support arm and wall channel provide stability, wall channel - 1in. Out-of-plumb
UPC 192540046508
Color Stainless Steel
Style Glass door: 26 in. Fixed panel: 22 in.
Brand Name Aston
Door Style frameless
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 217 Pounds
Finish Types Stainless-Steel
Manufacturer Aston
Model Number SEN967EZ-SS-482636-10
Material Type Stainless Steel
Item Type Name Shower Enclosure
Required Assembly Yes
Included Components Hardware, Seals, Shower Enclosure
Manufacturer Part Number SEN967EZ-SS-482636-10
Item Dimensions D x W x H 36"D x 48"W x 72"H
Manufacturer Warranty Description Limited Lifetime Warranty
Global Trade Identification Number 00192540046508
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
40 ratings | 16 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (34)
4 stars
3% (1)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (4)