Female Disconnect, Blue, 16 to 14AWG, PK100 14RBD-18377-A
★★★★★ 4.3 112 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by yarinbugun.com.tr
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
14RBD-18377-A Female Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Insulation Color Blue, Insulation Coverage Full Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Wire Size 16 AWG, Maximum Wire Size 14 AWG, Maximum Voltage 600 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.187 in, Terminal Type Socket, Termination Style Crimp, UL 94 Flammability Rating Not Rated, RoHS Compliant No, Seam Style Overlapped, Standards UL E66716, Barrel Inside Diameter 0.086 in
  • ✅ Insulation: Full
  • ✅ Insulation Type: Nylon
  • ✅ Material: Brass
  • ✅ Insulation Color: Blue
Brand Name MOLLIFII
Manufacturer MOLLIFII
Material Type Brass, Copper, Nylon
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
112 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (90)
4 stars
6% (7)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)