Sinkology SB202-19AG Wallace Dual Mount Handmade Pure Solid, 19", Aged Copper Bathroom Sink
★★★★★ 4.2 43 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by yarinbugun.com.tr
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Crafted by hand to ensure uncomprimised workmanship
  • Artisan crafted from the Highest Quality Pure Solid Copper
  • Dimensions: 19" x 14" x 5.5" and Bowl dimensions: 17" x 12" x 5.25" . Designed to be the best quality at the best possible price
  • Features Dual-Flex rim design for flexible and easy installation
  • 3D interactive assembly instructions for this product are available through the free BILT app.
  • Crafted by hand to ensure uncompromised workmanship
  • Designed to be the best quality at the best possible price
UPC 785577730450 710882160166
Size 19"
Color Aged Copper
Shape Oval
Style Sink Only
Base Width 19 Inches
Brand Name Sinkology
Drain Type Pop-Up
Hole Count 1
Item Weight 7.5 Pounds
Finish Types Aged Copper
Manufacturer Thompson Traders, Inc.
Model Number SB202-19AG
Material Type Copper
Item Type Name Bathroom Sink
Installation Type Undermount
Included Components Bathroom Sink
Manufacturer Part Number SB202-19AG
Item Dimensions D x W x H 14"D x 19"W x 5.5"H
Manufacturer Warranty Description Lifetime Warranty
Global Trade Identification Number 00710882160166, 00785577730450
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
43 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (34)
4 stars
6% (3)
3 stars
3% (1)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (5)