TE CONNECTIVITY/POTTER & BRUMFIELD KUP-11A15-240 Power Relay, DPDT, 240VAC, 10A, Plug in
★★★★★ 4.1 123 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by yarinbugun.com.tr
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Electromechanical Relay 240VAC 9.11KOhm 10A DPDT (38.89x35.71x55.55)mm Socket Industrial Relay
Model KUP-11A15-240
Brand Name TE
Part Number KUP-11A15-240
Coil Voltage 240 Volts
Contact Type Dpdt
Manufacturer TE Connectivity / P&B Brand
Mounting Type Plug In Mount
Connector Type Plug-In
Current Rating 10 Amps
Operation Mode Automatic
Contact Current Rating 10 Amps
Maximum Switching Current 10 Amps
Maximum Switching Voltage 240 Volts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
123 ratings | 50 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (95)
4 stars
7% (9)
3 stars
4% (5)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (12)