TE CONNECTIVITY/POTTER & BRUMFIELD W23-X1A1G-50 Circuit Breaker, Thermal, 1P, 250V, 50A
★★★★★ 4.5 80 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by yarinbugun.com.tr
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Price For: Each Voltage Rating VDC: 50V Voltage Rating VAC: 250V Current Rating: 50A No. of Poles: 1 Circuit Breaker Mounting: Panel Series: W23 Actuation: Push-to-Reset Actuator Style: Pushbutton RoHS Compliant: Yes
Model W23-X1A1G-50
Voltage 250 Volts
Brand Name TE CONNECTIVITY / POTTER & BRUMFIELD
Item Weight 2 Pounds
Part Number W23-X1A1G-50
Manufacturer TE CONNECTIVITY / POTTER & BRUMFIELD
Mounting Type Panel Mount
Current Rating 50 Amps
Number of Poles 1
Circuit Breaker Type Standard
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
80 ratings | 33 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (66)
4 stars
4% (3)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (8)